Makettező: Szekér Géza
Megnevezés: L-39 Albatros (Profipack)
Gyártó: Eduard (CZ)
Méretarány: 1:72
Katalógusszám:

 

Anyag: fröccsöntött műanyag, maratás, fólia
Alkatrészek száma:  
Matricák, festések: L-39ZA/ART - 102nd squadron, Royal Thai Air Force, 2000
L-39ZA/ART - Royal Thai Air Force, 2000
L-39ZA - Czechoslovak, Air Force, Žatec Air Base, 1991
L-39C - 34. zŠL, Pardubice, Czech Air Force, 2001
L-39ZO - Air Force Academy, AZ Zawiyah Air Base, Libyan Air Force, 1985
L-39ZO - FAG-25, Bautzen Air Base, DDR, 1988 később: Bundesluftwaffe, BRD, 1991
L-39ZA - Air Force Application School, Boboc Air Base, Romanian Air Force, 1999
L-39C - X-07 prototípus, szovjet tesztgép, 1974
Kiegészítők: ---
Megjegyzés: Azt hiszem repülőgép makettezőnek sem kell külön bemutatnom az "ALBA"-t. Régóta terveztem egy Albatros megépítését és végre pár éve megszületett egy gyönyörű makett változat is.Az Aero L-39 Albatros gyakorló és könnyű harci repülőgép makettjét 2003-ban dobta piacra a cseh cég. Ráadásul most már 4 különböző dobozból választhatunk. 7041 L-39ZA, 7042 L-39C, 7043 L-39 Profipack, 2102 L-39 Around the World Dual Combo.  A dobozokban az öntőkeretek gyakorlatilag megegyeznek, eltérést a matricalapok és a plusz kiegészítők jelentenek. Minden doboz tartalmaz előreszabott maszkolófóliát, de a Profipack mellé maratás, a műszerfalhoz fólia és külön stencilfeliratokat tartalmazó matricalap jár pluszba, a Dual Combo dobozában pedig két repülőgép elkészítéséhez elegendő alkatrészt, különleges festésű matricalapot és előrefestett (!) maratást kapunk a pénzünkért. Az Eduard 72400-as cikkszámon még további fém alkatrészeket ajánl e népszerű repülőgép makettjéhez. Mindenki vérmérséklete szerint eldöntheti, milyen részletességű makettet kíván megépíteni.Én a Profipack-ot vásároltam meg, mert a pár száz forintos árkülönbség nem nagy áldozat a maratott lapért. A dobozból készíthetünk akár C, ZA, ZA/ART vagy ZO változatot is, az összeállítási útmutató mindig segít, mikor melyik alkatrészt kell beépítenünk. Az öntőkereteken 58 világosbarna, 6 átlátszó alkatrész van, míg a maratás közel 100 apróságot foglal magába. Természetesen nem kell mindegyiket felhasználnunk, mert például a műszerfalból is 3 garnitúra van. Magáról a műanyag öntvényekről is elismerően tudok szólni. Szép felület, gravírozott panelvonalak, és ragyogó átlátszó alkatrészek jellemzik. Nem kevesebb, mint 8 festési változat közül választhatunk, de ha valakinek ez sem elegendő még belenézhet a másik változatok dobozába, vagy vásárolhat magyar matrica készletet is.

A színeket az útmutató Gunze (Aqueous és Mr. Color), Tamiya, Humbrol, Revell és Testors kódokban is megadja. Sokan mindenféle függesztmény nélkül építik meg repülőgép makettjeiket, ez az Albatros esetében tényleg indokolt lehet. A rendkívül elegáns vonalvezetésű és megjelenésű jármű összhatásán biztosan csak rontanak a felkínált eszközök. Kapunk két póttartályt a szárny alá, két darab bombát és a törzs alá gépágyúkonténert.

A készletet jó szívvel ajánlom minden keleti technikát kedvelő repülőgép-makettezőnek.  Az elkészült 175 mm hosszú és 130 mm fesztávú makett gyűjteményünk egyik gyöngyszeme lehet.

Fotók és szöveg: G'cart

Értékelés:
Internet: